Fotorámečky aneb jak zarámovat fotku

Jak na rámování fotek, obrázků a grafiky.

Máte doma pěkný plakát, kresbu, grafiku rodinnou fotku nebo diplom? Chcete jej zarámovat a pověsit na zeď, aby byl stále na očích? Chcete věnovat zarámovanou fotku vašeho dítka babičce? Děláte dobře, protože nejkrásnější dáreček, bude s fotkou rámeček. Inspirujte se a ozdobte si domov podle svého vkusu. Máte mnoho možností a některé souvislosti, vás bez zdlouhavého zjišťování ani nenapadnou. Ušetříte si spoustu času, když budete postupovat dle našeho malého ale chytrého návodu jak na to. Čím začít? Poradíme vám!

Jak velké fotky máte?

Podle toho budete volit typizovaný rozměr nebo rám na míru? Nejprve je nutné, znát rozměr rámečků pro vaše obrázky. Můžete si vybrat z mnoha typizovaných rozměrů, jako jsou například 10x15cm, 13x18cm, 21x29,7 -A4, 30x40cm, 40x50cm, 40x60cm, 50x70cm, 60x80cm, 70x100cm a dalších. Typizovaných rámečků se vyrábí nepřeberné množství v různých cenových hladinách a můžete si je objednat ihned, protože je máme většinou již vyrobené a skladem. Tyto rámy se vyrábějí ve větších sériích a proto bude jejich cena vždy nižší než výroba rámu na míru. Je tedy výhodné přizpůsobit rozměr rámečku těmto rámům pokud je to možné.

ramecky-rozmery

Pokud vám ale tyto rozměry z nějakého důvodu nevyhovují, můžete si nechat vyrobit atypický rám na zakázku. Musíte ale počítat z určitou dobou potřebnou k výrobě a také s vyšší cenou atypického rámu. Rámečky a euroklipy vyrobené na zakázku dle vašich rozměrů a požadavků si u nás samozřejmě můžete objednat. Rám vyrobíme a zajistíme dopravu k vám. Při volbě formátu rámečku pro váš obrázek mějte na paměti, že téměř jakémukoliv motivu vždy sluší pasparta, nebo alespoň volné místo kolem vloženého obrázku. Tato velkorysost se vždy vyplatí a konečné dílo bude dokonalé. Zde několik příkladů.

rámeček a pasparta

Rámeček se sklem nebo plastem?

Dalším důležitým rozhodnutím bude to, zda si do svého rámečku zvolíte výplň ze skla nebo akrylátové fólie také zvané plexisklo. Každá z těchto variant má samozřejmě určité výhody a způsoby využití.

1. Rámeček se sklem  - klasické a nejpožívanější řešení. Sklo má výborné optické vlastnosti a je nejlevnější. Je tvrdé a odolné proti poškrábání ale zato je těžké a křehké. Proto může u takových rámů objednaných na e-shopu vzniknout problém s dopravou. Rámy nad rozměr 40x50 je velmi obtížné až nemožné posílat poštou nebo kurýrem aniž by došlo k rozbití skleněné výplně.

2. Rámeček s antireflexním sklem je ideální na místa kde je mnoho světla a kde odlesky světla nepříznivě ruší výsledný dojem díla. Antireflexní sklo má na jedné straně matný povrch, který zajistí, že dopadající světlo se již nemůže odrazit zpět a rozptýlí se. Nevýhodou je nepatrná ztráta ostrosti obrázku, vyšší cena a ještě větší křehkost než u lesklého skla.

3. Akrylátová fólie - plexisklo je cca 0,2 milimetru silná průhledná fólie. Výhodou je nízká hmotnost a pružnost. Rám s touto výplní lze zasílat Poštou nebo kurýrem bez nebezpečí rozbití skla. Výborně se také hodí do dětských pokojů na školní chodby a jiné místa kde by při rozbití hrozilo zranění.

sklo-lesk-anti

Lišta rámečku - nejdůležitější část

Lišta tvoří obvod rámu a je to s estetického hlediska nejdůležitější částí. To z jakého bude materiálu určuje jeho design ale také pevnost, stálost a samozřejmě cenu. Vybírat můžete z mnoha materiálů. Jen odrůdy dřeva tvoří samostatnou kapitolu. Dále je k dispozici dřevo, plast, hliník, keramika, kámen, cín, papír, akryl, MDF a mnoho dalších materiálů.

obrazove-listy